Wykładowcy

 

Dr n. med. Andrzej Depko

neurolog, specjalista seksuolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (PTMS). Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego (PTS). Superwizor psychoterapii zaburzeń seksualnych Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Certyfikowany seksuolog sądowy. Kierownik Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie zajmującej się leczeniem zaburzeń seksualnych kobiet i mężczyzn oraz pacjentów transseksualnych, a także diagnostyką i terapią osób skazanych za przestępstwa seksualne. Kierownik studiów podyplomowych - Seksuologia kliniczna - prowadzonych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykładowca na studiach podyplomowych - Seksuologia kliniczna - Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Katowicach i Sopocie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń seksualnych kobiet i mężczyzn oraz zajmuje opiniowaniem sądowo - seksuologicznym. Od wielu lat szkoli w tej dziedzinie  lekarzy i psychologów na warsztatach oraz wykładając na licznych sympozjach, konferencjach i kongresach. Autor licznych publikacji i książek dotyczących sfery seksualności człowieka. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (ESSM). Członek Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (ISSM).

 

Prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski

uzyskał tytuły magistra inżyniera i doktora telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej w latach 1997 i 2001. 22 czerwca 2010 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie naukowej telekomunikacja, a tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dniu 11 maja 2020 r. Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Sieci Teleinformatycznych Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Główny jego obszar badań dotyczy opracowywania modeli ruchowych sieci przewodowych i bezprzewodowych, monitorowania sieci i wykrywania zagrożeń, jednoznacznej identyfikacji urządzeń Internetu Rzeczy, zarządzania ryzykiem oraz automatycznego rozpoznawania emocji. Prof. Głąbowski pełni funkcję prodziekana do spraw nauki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Mariusz Głąbowski jest autorem/współautorem 4 książek oraz ponad 200 artykułów i referatów. Wygłosił ponad 70 referatów naukowych oraz 7 referatów plenarnych/zaproszonych na konferencjach międzynarodowych, m.in. w Japonii, Austrii, Grecji, Peru. Był recenzentem 400 artykułów i referatów naukowych, rozpraw doktorskich oraz w postępowaniach habilitacyjnych i profesorskich. Badania naukowe, poza Politechniką Poznańską, prowadził także w Technische Universitat w Grazu, w Austrii. Współpracuje z wieloma ośrodkami, przede wszystkim z Austrii, Belgii, Gracji, Hiszpanii, Japonii, Włoch i USA.

 

Prof. WSP dr hab. Ryszard Jaworski

absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z roku 1972 i pracownik naukowy na tym Wydziale w Katedrze Kryminalistyki. Stopień naukowy doktora zdobył w 1980 roku. W roku 1977 odbył szkolenie w zakresie badań poligraficznych pod kierunkiem płk dr Łucjana Wiśniewskiego i mjr Mariana Józwiaka z Wojskowej Służby Wewnętrznej. W roku 1978 prowadził samodzielne badania poligraficzne na polecenie wymiaru sprawiedliwości. Obserwacje poczynione podczas praktyki eksperckiej opisywał w artykułach i miesięcznikach prawniczych: Przegląd Sądowy, Prokuratura i Prawo. Analiza opinii wydanych w okresie 20 lat stanowiła podstawę rozprawy habilitacyjnej pt. „Opinia z ekspertyzy poligraficznej jako dowód odciążający” (marzec 2000 r.). Podstawowa teza książki: badanie poligraficzne umożliwia trafne wykluczenie z kręgu podejrzewanych tych ludzi, którzy nie brali udziału w przestępstwie, a stanowią oni znaczną większość osób badanych. Teza była poparta licznymi przykładami. Obserwacja praktyki była podstawą kolejnych monografii wydanych w języku angielskim przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 2006-2008: „Situational Sequencing Tests in Polygraph Examination” (Sytuacyjne Testy Sekwencyjne w badaniu poligraficznym), Wrocław 2006, „Multi- subject polygraph examination”(Wielopodmiotowe badania poligraficzne), Wrocław 2008 r., „Antagonistic polygraph examination” (Konfrontacyjne badania poligraficzne), Wrocław 2008 r. Ta ostatnia książka, po uzupełnieniach, została wydana także w wersji polskiej pt: „Konfrontacyjne badania poligraficzne”, Wydawnictwo Instytutu Ekspertyz Sądowych, Kraków 2010. W roku 2018 została wydana książka pt.: „Poligraf jako narzędzie weryfikacji wersji zabójstwa”, Wyd. Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu, Wrocław 2018.Od roku 2006 do 2017 kierownik Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 2017 zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu. Ponadto autor kilkudziesięciu artykułów na temat zastosowania poligrafu w polskich miesięcznikach prawniczych, kilku artykułów w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

 

Dr n. med. Aleksandra Krasowska

lekarka, specjalistka psychiatrii i seksuologii, doktor nauk medycznych. Pracuje w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje pacjentów m.in. w ramach Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie. Współpracuje z Polską Misją Medyczną.  Specjalizuje się w zakresie psychiatrii i seksuologii sądowej. Konsultuje pacjentów i wydaje opinie z zakresu zdrowia seksualnego dla jednostek wymiaru sprawiedliwości. Autorka i współautorka artykułów naukowych, książek a także doniesień prezentowanych w kraju i zagranicą.

 

red. Paweł Łukasz Nowakowski

filozof, teolog, dziennikarz, psycholog. Studiował w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu - praca magisterska: Problematyka wolności w antropologii Teilharda de Chardin, (Papieski Wydział Teologiczny, Poznań 1992.), a także w Pontificia Universita Gregoriana w Rzymie na Wydziale Filozofii – (praca 'dissertazione per la licenza': Diritti umani nell’ Etica della Solidarieta secondo Józef Tischner, Pontificia Universita Gregoriana, Facolta di Filosofia, Roma 2001.). W Rzymie uczestniczył również w wykładach i seminariach z Etyki Mediów („Selected questions of Media Ethics”). Ukończył także „Szkołę filozoficzną Tadeusza Gadacza. Studia podyplomowe  z filozofii XX wieku” w Collegium Civitas w Warszawie. Publikował w: miesięczniku „W Drodze”, „Przewodniku Katolickim”, „Naturalnie - magazyn ludzi zdrowo myślących”. Jest współautorem blisko 100 programów telewizyjnych o tematyce społecznej. Od 2006 roku jest redaktorem naczelnym „Naturalnie - magazyn ludzi zdrowo myślących”(www.naturalnie.com.pl). Interesuje się filozofią współczesną (szczególnie bliska jest mu myśl filozoficzna Józefa Tischnera, filozofia włoska, myśl etyczna i teologiczna Marcina Lutra), inspiracjami filozoficznymi w literaturze i sztuce. Szczególnym obszarem zainteresowań jest filozofia człowieka, w kontekście relacji psychologii, filozofii i medycyny. W 2015 roku ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie SWPS w zakresie „Psychosomatyka i somatopsychologia”. Brał aktywny udział w I Międzynarodowym Kongresie Tischnerowskim (2011) oraz w Międzynarodowej Konferencji „Aktualność Kierkegaarda”- w dwusetną rocznicę urodzin' (2015). Prowadzi rubrykę filozoficzną w „Informatorze poznańskiej parafii ewangelicko - augsburskiej. W tejże luterańskiej parafii prowadzi regularne wykłady z cyklu „Dialogi w wierze czyli „luterańskie spotkania z filozofią i nie tylko”. Członek Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego. Pasjonat leśnych wędrówek po Borach Tucholskich, gdzie również mieszka. Miłośnik…marki Alfa Romeo. Twierdzi, że…..”Niezależnie od kontekstu życia, kultury, przynależności religijnej – pytanie o kłamstwo i prawdę „dopadnie” każdego z nas. W czas niespokojny, warto spojrzeć na te pojęcia z różnych perspektyw, które jednak wskazują na uniwersalność tych pojęć”.

 

MD Rodolfo Prado Pelayo

magister psychologii kryminalnej oraz magister kryminologii sądowej. Badaniami poligraficznymi zajmuje się od 1994 roku, ukończył kanadyjską Szkołę Policji. Ekspert -poligrafer, międzynarodowy instruktor APA w zakresie psychofizjologicznego wykrywania oszustwa. Założyciel i dyrektor International Training Center Group (IPTC), szkoły akredytowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Poligraferów (APA/American Polygraph Association). Prelegent na konferencjach w 15 krajach na całym świecie. Współautor ponad 10 recenzowanych publikacji. Tworzył pracownie badań poligraficznych w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, Europy i Afryki. Wykonuje procedury badań poligraficznych na zlecenie agencji rządowych oraz w sektorze prywatnym.

 

Dr Anna Rożej – Adamowicz

Wiceprezes Inseqr sp. z o.o. - firmy dostarczającej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Doktor nauk społecznych, ekspert ds. zarządzania oraz prowadzenia projektów, w tym projektów związanych z cyberbezpieczeństwem. Od wielu lat zajmuje się problematyką dotyczącą zagrożeń w cyberprzestrzeni, analizą zagrożeń informacyjnych szczególnie w kontekście infrastruktury krytycznej, zagadnieniami bezpieczeństwa systemów i informacji w przedsiębiorstwach i jednostkach publicznych oraz szeroko rozumianym bezpieczeństwem publicznym.  Ekspert ds. ochrony informacji niejawnych, w tym aktywny Pełnomocnik ds. OIN. Specjalizuje się także w ocenie zagrożeń oraz konstruowaniu polityk bezpieczeństwa dla systemów IT przetwarzających informacje niejawne. Audytor wiodący ISO 27001. Aktywny nauczyciel akademicki oraz autor wielu publikacji z obszaru zarządzania i bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Członek Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego (PTBN) i Makroklastra – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym stworzonego z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej.

 

Mgr inż. Michał Weissenberg

absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej, aktualnie zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Sieci Teleinformatycznych Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Główne obszary jego zainteresowań dotyczą badań dotyczą opracowywania modeli ruchowych systemów chmurowych, monitorowania i wykrywania zagrożeń w sieciach, analizy danych z czujników oraz automatycznego rozpoznawania emocji. Jest współautorem 18 artykułów naukowych oraz 1 książki. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi, przede wszystkim z Belgii, Gracji, Hiszpanii, Włoch i USA. Jednocześnie współpracuje z przemysłem w obszarze cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.

 

Dr inż. Łucjan Wiśniewski

członek założyciel PSP, członek honorowy PSP, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w latach 70-ych obronił pracę doktorską na WAT, prowadzi badania poligraficzne od 1968 roku; pracował jako ekspert w instytucjach państwowych tworząc pracownie badań poligraficznych. Jest nauczycielem wielu pokoleń poligraferów w Polsce. W dalszym ciągu wspiera badania i służy pomocą w zakresie wykonywania procedur badań poligraficznych.

 

Dr Tomasz Witkowski

psycholog, pisarz, publicysta, popularyzator nauki. Autor kilkunastu książek wydanych w Polsce, w tym takich bestsellerów jak „Psychologia kłamstwa”, czy „Psychomanipulacje”. Cztery jego książki ukazały się w USA: „Psychology Gone Wrong”, „Psychology Led Astray”, „Shaping Psychology” i ostatnio „Fades, Fakes, and Frauds”. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i kilkaset popularnonaukowych w kraju m. in. w Polityce, Plus Minus, Newsweek i za granicą w Skeptical Inquirer, BPS Research Digest, Areo Magazine, Quillette i in. Założyciel Klubu Sceptyków Polskich i członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Pracował naukowo na dwóch uniwersytetach w Polsce (UWr i SWPS) i dwóch w Niemczech (Bielefeld i Hildesheim). W 2010 r. za swoją działalność został uhonorowany nagrodą Racjonalista Roku, a w 2020 został zwycięzcą naukowego plebiscytu Soczewki Focusa w kategorii „naukowy aktywista”. Pisze również prozę literacką i scenariusze. W 2023 r. za swoje scenariusze audio otrzymał Nagrodę Główną Storytel w konkursie Script Pro 2023 oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2022 r. zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J.I. Kraszewskiego, a także honorowe wyróżnienie za scenariusz filmu dla młodego widza w konkursie im Krzysztofa Gradowskiego. Publikuje opowiadania w czasopismach literackich: Wyspa, Migotania, Pisarze.pl, i in. Prowadzi swój blog www.wordpress.tomwitkow.pl. Misją jego działań jest ukazywanie siły i piękna nauki poprzez oczyszczanie jej z pseudonauki i demaskowanie hipokryzji. W wolnych chwilach żegluje, przemierza pieszo zarówno niskie, jak i te wyższe góry, a zimą kontynuuje swoje wędrówki na nartach. Pasjami słucha jazzu i muzyki klasycznej.

 


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X